Bardzo tanie drzwi wewnętrzne od ręki można znaleźć w każdym składzie budowlanym. Na mocne skrzydła drzwiowe i ościeżnice czekać musimy aż miesiąc. Tutaj przeczytasz, jak odpowiednio dobrać drzwi do swoich wyobrażeń, jak je zakupić, i jakiego fachowca zaangażować do ich wstawienia.

drzwi wewnętrzne

Na rozpoczęciu prac wyłaniamy dogodny szablon drzwi u wykonawcy. Potem przedstawiciel zobowiązany jest starannie odmierzyć otwór na drzwi, by z pewnością pierwszorzędnie wyglądały. Należy też kupić drzwi wewnętrzne z zawodowym instalacją, gdyż jeśli zamontujemy je niedobrze, możemy łatwo je zepsuć, przez co stracimy gwarancje wykonawcy. Na dodatek produkt ten wraz z serwisem osadzenia zawiera mniejszy podatek VAT. Dobierając kolor drzwi wewnętrznych, spojrzyj na kolor ramy okiennej, albo kolor podłóg i ścian. Najrozsądniejszym wyjściem pod względem stylistycznym jest dopasowanie do poszczególnych dziur w pomieszczeniu drzwi wewnętrznych z tej samej klasy. Wymiar drzwi jednoskrzydłowych wynosi zazwyczaj od 60cm do 110cm. Większe skrzydła, ważą więcej dlategoż wymagają jeszcze dodatkowego zawiasu. Gdy ktoś wymaga drzwi o dziwnych wymiarach, może je dostać na zlecenie. Drzwi można jeszcze skrócić lub zwęzić za dodatkową ceną.

Jakie drzwi?

Drzwi wewnętrzne nazywamy lewymi, jeżeli by ruszyć skrzydło drzwiowe w swoim kierunku łapiesz je lewą dłonią, a ich zawiasy są umieszczone z lewego boku. Jeżeli drzwi otwierasz prawą ręką a ich zawiasy znajdują się na lewym boku cechuje to, że są to drzwi wewnętrzne prawe.

Niezwykle ważne jest, by nie zapominać, że drzwi wewnętrzne instalowane do pomieszczeń, które potrzebują wentylacji, na przykład łazienki posiadały wycięte adekwatne dziury umożliwiające przepływ powietrza, bądź co jest w tym wieku bardzo popularne pozostawione podcięcie o wymiarach od 10mm – 30mm.
Ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe.

Ościeżnicę trzeba zgrać do celnego modelu skrzydła. Niezmiernie na czasie są ościeżnice przylgowe, określa to, że posiada ona na ramie przykręconych kilka kształtowników, do których przywiera skrzydło. W takim rozwiązaniu przykręcane są na obrzeżach zawiasy dwa lub w cięższych skrzydłach trzy, na których umieszczone są skrzydła drzwiowe. Ościeżnice bezprzylgowe przylegają do drzwi jedynie po zewnętrznym rejonie, jako, że mają prostą krawędź i łatwiejszy przekrój. Są, więc prostrze w zachowaniu schludności iwydają się bardziej nowoczesne.

Ościeżnice mogą być zrobione z płyty meblowej MDF, metalu, czy też litego drewna sklejanego warstwowo. Ościeżnice z metalu, pomimo tego, że są kojarzone z architekturą byłego wielku, ładnie wpasowują się w młodych pokojach na przykład stworzone z aluminium. Dzielimy ościeżnice, także na stałe i regulowane. Te pierwsze są głównie węższe aniżeli mur, a regulowane dostosowuje się do szerokości muru. Do nielicznych schematów jest możliwość wybrania opaski maskujące. Bardzo często wybiera się poszerzane opaski, dlatego imitują płaskie panele ozdobne wokół ościeżnic, co dodaje nowoczesne oblicze.

Bardzo często w drzwiach wewnętrznych bezprzylgowych przykręca się schowane zawiasy, by w całości użyć ich konstrukcję i zalety. Kawałek zawiasu umieszczony jest w boku ościeżnicy a pozostały fragment jest w skrzydle drzwi. Drzwi z ościeżnicami bezprzylgowymi wyposażone są w jeden mankament, są niestety odrobinę słabszą zaporą akustyczną w porównaniu z drzwiami z ościeżnicami przylgowymi.

Konstrukcja skrzydła, to często szkielet z drewna klejonego lub płyty wiórowej MDF z wypełnieniem. W zależności od gatunku drzwi, ich wypełnieniem może być tekturą ukształtowana jak przylepiec miodu, płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa pełna lub szkło. Jeśli natomiast chcemy jeden z najtańszych modeli drzwi wewnętrznych, to jest to niezwykle często tektura, która ma bardzo niski współczynnik izolacji dźwiękowej a poza tym jest podatna na uszkodzenia. W drzwiach o normalnym standardzie wypełnienie to, jest wzmocnione płytami pilśniowymi lub sklejką. W najdroższych wzorach wnętrzem jest drewno klejone piętrowo albo warstwowe panele z płyt wiórowych.

Wierzchnia cząstka skrzydła drzwi okrywa się często cieniutkimi płytami MDF lub HDF. Jeśli warstwą kończącą jest płyta MDF, to są w niej niezwykle często tłoczone wzory. Płyty te, można lakierować.Jedną z tańszych, przez co bardzo często nieoodporną na wilgoć jest sztuczna okleina dekor. Gdy jednak potrzebujemy mieć najbardziej wytrzymałą, powinniśmy kupić droższą okleinę CPL. Jeżeli natomiast chcemy, by środkiem skrzydła było szkło, powinniśmy zakupić laminowane lub hartowane, ze względu na bezpieczeństwo. Niedrogą, tymczasem bardzo ciekawą możliwością jest zamontowanie drzwi z surowego klejonego drewna sosnowego, które można samemu pomalować.