Sklejki MDF występują w trzech odmianach czyli MDF,LDF oraz HDF. Każdorazowe kategorie sklejek są pochodzenia drewnianego, a tworzą się w implikacji sprasowanych wiór drzewnych z uzupełnieniem biologicznych koneksji, jakie bywają bezwarunkowe do utworzenia dykty. Finalizacja dykty MDF ma miejsce w warunkach bardzo wysokiego nacisku jak również porównywalnie bardzo wysokiej temperatury. Jednolita zawiesistość jak też jednolity zespół surowcowy w kompletnym profilu umożliwia doskonałą obrabialność techniczną sklejki MDF w postępowaniu skrawania. Skrót MDF wywodzi się od wyrazów Medium Density Fibreboard oraz odwołuje się do korzystania z produktu. Ten typ dykty wyrobiony z włókien drewnianych jest pośredniej gęstości i bardzo często spożytkowuje się go do wyrobu meblościanek jak również towarów wykończenia wnętrz, wzór przypuszczalnie mogą przedstawiać deszczułki zdobione, deski ścienne a także wspaniałe kasetony.

Prócz wspomnianych aktywności, sklejkę MDF korzysta się również do wyrobu artykułów rzemiosła stolarskiego budowlanego na przykład drzwi. Cudowna faktura slejki MDF umożliwia jej powleczenie niewielkimi filmami melaminowymi, oklejowanymi, bądź poprzez okrycie farbami pozornymi jak też naturalnymi w intencji uszlachetnienia produktu. Pozostałe rodzaje dykt drewnianopochodnych wyróżniają się pomiędzy sobą spoistością włókien drzewnych, co przyczynia się do różnorodnego wykorzystania.

W powiązaniu z powyższym płyta MDF ma najbogatszą ewentualność zastosowania. Nadto, płyta MDF ma takie korzyści jak rówokierunkowość, bardzo wysoki poziom plastyczności, w swobodny sposób można ją cudownie frezować, przez zużytkowanie różnorodnych atrybutów dzięki temu jest ona odporna na zawilgocenie, a również niezwykle prosta do wykorzystania.