Fundamentalną sprawą przy zakupie nowiuśkiego lokalu nie wykorzystywanego jest zweryfikowanie kto jest jego faktycznym właścicielem. Prawdopodobnie możesz powiedzmy to sprawdzić za pomocą księgi długowiecznej lokalu. Czasem opowiada się o tym, że lokum pragnęli sprzedać najemcy, jacy posiadają prawodawstwo w nim przebywania, ale nie są jego realnymi właścicielami. Nie każde siedlisko posiada wspomniany wyżej, ustalenie w książce wieczystej, tak wzorcowo może być w przypadku lokum zrzeszeniowego majątkowego z prawem do mieszkania, wtedy w owej ewentualności należy poprosić właściciela lokum o zapisy mające jego uprawomocnienie do lokum, takie zaświadczenie może być wykonane w formie dokumentu prawnego. Skontrolowanie ksiąg długoletnich ma chociażby jedną zaletę, a mianowicie ułatwia weryfikacji czy mieszkanie oby z pewnością nie jest z kredytem nie spłacanym na przykład może być objuczone długiem w kształcie wsparcia hipotetycznego, wtedy przed samym kupnem mieszkania powinno się dopilnować, żeby wszystkie znajdujące się w niej hipoteki pozostały uprzednio skreślone.

Następna bardzo istotną sprawą przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego jest to, czy siedlisko nie jest obciążone umową bezkresną, unormowaną przez kodeks cywilny. Zapis w kodeksie tyczący się takie kontrakty, w których omawia się o tym, iż w zastępstwie za przeniesieniem majątku posesji, kupujący zmuszony jest do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania. W codziennym życiu oznacza to tyle, że persona bardzo bliska właścicielowi, mieszka w jego lokalu i posiada rozporządzenie zamieszkiwać w nim aż do końca życia, automatycznie od tego kto jest właścicielem siedliska.

W takim zdarzeniu, jeśli miałoby dobrnąć do transakcji sprzedaży, wtenczas jednostka z bezkresnym prawem zamieszkiwania, jest zobowiązana wyrazić akceptację na sprzedaż, w przeciwnym przypadku bez jej akceptacji, sprzedaż lokalu jest obarczona usterką praworządną.