Poduszka ortopedyczna B3 jest bardzo kluczowym czynnikiem higieny kręgosłupa, ale w wykonaniu tej funkcji kluczowe jest idealne jej dobranie do jednostkowych potrzeb używającego.
Przy dobrze wykonanym wyborze, profilowane poduszki, nazywane również poduszkami ortopedycznymi stanowią najwłaściwsze podparcie dla kręgosłupa w odcinku szyjnym w trakcie wielu godzin snu.

Decydując się na poduszkę ortopedyczną powinno się zwrócić dużą uwagę na jej wysokość. Osoby śpiące w pozycji bocznej o nie zbyt szerokich ramionach potrzebują poduszkę niższą niż pacjenci o ramionach szerszych. Osoby śpiące w pozycji na wznak powinny korzystać z poduszek ergonomicznych niższych, niż osoby zasypiające w pozycji bocznej. W pozycji na plecach wyśmienicie wykazują się poduszki ortopedyczne z podcięciem w środku, które idealnie stabilizują głowę. Duży problem pojawia się, gdy śpimy na brzuchu. Jest to pozycja najmniej korzystna dla kręgosłupa i w tym przypadku poduszka profilowana musi być zdecydowanie bardziej spłaszczona i miękka. Śpiąc na brzuchu nie zaleca się korzystać z poduszek profilowanych, za wyjątkiem tych, które są przeznaczone właśnie do spania na brzuchu.

Oprócz kształtów i wysokości poduszki niezwykle ważny jest typ i jakość materiałów wykorzystanych do jej wyprodukowania. Poduszki ortopedyczne tworzone są przeważnie z tworzyw termoelastycznych (kształtujących swą elastyczność pod wpływem temperatury – poduszki z pamięcią), z lateksu (materiał zebrany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) oraz z tradycyjnych tworzyw poliuretanowych.

I tutaj pojawia się problem jakości. Niestety tanie poduszki profilowane bardzo rzadko wykazują się odpowiednią rozciągliwością, zwykle są zbyt twarde, i zamiast zmniejszać napięcia mięśniowe, wywołują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki, idealnie dobrane, zapewniają umięśnieniu szyi i ramion całkowity relaks, poprawiają jakość snu, likwidują chrapanie i zmniejszają dolegliwości w obrębie szyi i barków.

Nabycie odpowiedniej poduszki anatomicznej niestety za każdym razem wiąże się z dużym wydatkiem i można obiektywnie stwierdzić, że jest to ich jedyny minus.

Zobacz stronę producenta