Jestem kobietą i słowo lakier łączy mi się zwłaszcza z lakierem w sensie kosmetyki. Lecz naturalnie nie są to jedyne znaczenia tego słowa. Lakiery to niezmiernie wielka mnogość zewnętrznych powierzchni ochronnych nadających pokrywanym obszarom polor i jednorodność.

Są dawane jako warstwa zabezpieczająca, ubezpieczająca przed uszkodzeniem. Na ogół są przejrzyste i użytkowane są jako jedynie warstwa ochronna zostawiając normalny ton warstwy nimi malowanej albo jako dodatkowa warstwa na poprzednio wymalowanej barwie, żeby nawierzchnia została gładka i mało podatna na uszkodzenie.
Lakiery bywają stosowane w różnych domenach życia. Rzecz jasna także w kosmetyce, lecz również w drukarstwie.

Obecnie produkujemy rewelacyjne lakiery chemiczne, pozwalające na zrobienie powłoki tak mocno błyszczących, jak i średnio błyszczących i całkiem nie błyszczących. Często wyrabia się również lakiery kolorowe, ale mają one porównując z farbami nieduże cechy kryjące i skutkiem czego używa się je jako ostatnią powłokę.

Lakier sprawia, że pokrytą nim powłokę możemy zmoczyć płynami, można wystawiać ją na działanie deszczu i śniegu, można nie lękać się, iż nie podda się w ten sposób dewastacji. Upraszcza to korzystanie z wielu urządzeń codziennego użytku. Zwykle jednakowoż czasem nawierzchnię musi się odnawiać.